Petka, 14. februarja, nismo izkoristili le za informativni dan na fakultetah v prestolnici – nekateri maturanti smo se ob 17.00 preselili v Cankarjev dom, kjer se je s pisateljem letošnjega maturitetnega romana ‘In ljubezen tudi’, Dragom Jančarjem, pogovarjal urednik založbe Beletrina, Mitja Čander.

Vir: https://mariborinfo.com/
Čeprav nam Jančar ni razlagal same zgodbe, je v pogovoru predstavil mnoga zgodovinska ozadja in tako dopolnil razumevanje zgodbe: situacijo v predvojnem in vojnem Mariboru (ki je tudi njegovo rodno mesto), polno zgodb o času pred drugo vojno, med njo in po njej, ki jih je poslušal vse otroštvo in mladost. Izpostavil je, da vojna za vedno zaznamuje človeka, zlasti tistega, ki je bil na ta račun fizično in psihično zaznamovan, in da neko zgodovinsko (vojno) obdobje skozi literaturo in literarne like zaživi drugače kot skozi zgodovinske podatke. Povedal nam je, da mnogi o mučenju in grozotah iz taborišč niso nikoli mogli spregovoriti. Vojna je vplivala tudi nanj, saj jo je lahko začutil ob pripovedih ljudi. Dotaknil se je prakse prisilne prostitucije, ki so jo morale za nemško vojsko opravljati nekatere taboriščnice in o kateri se zaradi sramu žrtev nedaleč nazaj ni govorilo. Do tega dejstva je prišel po naključju in ga dodelil protagonistki romana Sonji.
Najbolj se mi je v spomin vtisnila tema ljubezni, ob kateri se je pisatelj spraševal, ali lahko preživi v vojnem času in tako težkih razmerah. Sonji je sicer uspelo rešiti svojega fanta, pri tem je bila gotovo ključna ljubezen, a hkrati jo je zanj morala na neki način tudi izdati in preživeti nepredstavljivo težke posledice. Sprejeti je morala tudi to, da se njuna ljubezen na koncu zaradi spleta okoliščin ni izšla.
Kristina Vuga, 4. a