Izdelava spetne strani: Ms3 d.o.o.
Vse pravice pridržane. 2024 © Škofijska gimnazija Vipava
Naša šola nosi naziv Šola ambasadorka Evropskega parlamenta. Projekt vodi Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Ljubljani v sodelovanju z mentorji na šoli. Dejavnosti v okviru projekta so namenjene dvigovanju zavedanja mladih o Evropi, pridobivanju znanja o delovanju Evropske unije in Evropskega parlamenta in pridobivanju kompetenc aktivnega državljanstva.
V pokoronskem obdobju je bilo zanimanja za pridobitev sredstev za Erasmus+ mobilnosti resnično veliko, zato smo še toliko bolj ponosni, da nam je uspelo pridobiti projekt KA1 »Inovativna šola«, ki je poskrbel, da smo ponovno pričeli s skupinskimi izmenjavami dijakov. Med drugim bomo v tem projektu prvič podprli individualne izmenjave v Italijo in nemško govoreče države za najbolj pogumne dijake in obisk tujega gostujočega strokovnjaka za naše zaposlene.
V šolskem letu 2022/2023 smo uspešno izvajali projekt KA1 »Odprta šola 2«, ki so se ga razveselili predvsem nekateri izmed naših profesorjev, vzgojiteljev in predstavnikov vodstva šole. Podali so se na zanimive lokacije, in sicer v Španijo, na Ciper, v Francijo, na Islandijo, Italijo … Stkali so nova poznanstva, ki nam bodo pomagala razširiti našo mrežo partnerstev med šolami in pa tudi pridobili sveže znanje ter ideje za svoje pedagoško delo
To obdobje, ki je bilo še posebej aktivno z izmenjavami s tujino, smo predstavili na posebni sgverasmus strani.
V okviru Erasmus+ projekta »TEAM« smo sodelovali s šolami iz Latvije, Italije, Portugalske, Španije in Češke. Projekt Erasmus+ »Maths Alive« nas je povezal z mladimi in Romunije, Portugalske in Poljske. V Erasmus+ projektu »Europe, our Future« pa so bili naši dijaki na izmenjavi v Franciji, Španiji in Grčiji.
Vizija projekta je vzpostaviti mednarodno priznan sistem profesionalnega razvoja strokovnih in vodstvenih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki postavlja v središče učečo se osebo, ga/jo uspešno pripravlja na izzive prihodnosti ter vzgaja v samostojno in odgovorno osebo-do družbe in do okolja.
info@debatingskills.eu – https://www.debatingskills.eu/
Ne glede na izvor, individualne značilnosti ali družbeno okolje so glasovi mladih pomembni. Skozi debato pomagamo mladim ceniti svoj glas in glas drugih ter smiselno spregovoriti o aktualnih zadevah. Z razpravami krepimo demokracijo in aktivno državljanstvo, spodbujamo mlade, da se pozitivno odzovejo na vprašanja in trenutne izzive, ki jih je treba reševati ter pripomorejo k oblikovanju boljše prihodnosti. Poslanstvo projekta je spodbujati razpravo kot izobraževalno orodje, ki omogoča empatijo, kritično mišljenje in ustvarjalno razmišljanje ter s tem opolnomočiti srednješolce za demokracijo in aktivno državljanstvo.
Banka Slovenije pod pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar in guvernerja Boštjana Vasleta v šolskem letu 2023/24 organizira debatni projekt z naslovom MOJSTRI DIGITALNE PRIHODNOSTI. Projekt poteka v sodelovanju z debatno organizacijo Za in proti, zavod za kulturo dialoga. Namenjen je osnovnošolcem zadnje triade in dijakom.
V sklopu projekta mladi razmišljajo in razpravljajo o pomenu digitalizacije za bančni sistem, sodobnih načinih plačevanja in aktualnih gospodarskih trendih, zanima pa nas tudi razmislek o vplivu digitalnega razvoja na umetno inteligenco ter z njo povezanih pravicah in odgovornosti posameznika.
»Rastem s knjigo« je nacionalni projekt Javne agencije za knjigo RS spodbujanja bralne kulture. Z njim osnovnošolce in srednješolce motivirajo za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih želijo spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic.
Nekaj ciljev nacionalnega projekta »Rastem s knjigo«:
Škofijska gimnazija Vipava se je v projekt vključila čisto na začetku njegovega izvajanja. Z dijaki prvih letnikov vsako leto obiščemo Krajevno knjižnico Vipava. Tam dijakom predstavijo knjižnico in jih povabijo k vpisu. Dijaki prejmejo v dar knjigo, ki jo Javna agencija za knjigo izbere za vsako leto izvajanja projekta posebej.
Rastem z e-viri je projekt informacijskega opismenjevanja, ki je v prvi vrsti namenjen učencem in dijakom. Projekt je nastal v Goriški knjižnici Franceta Bevka. ŠGV se je v projekt vključila v šolskem letu 2013/14.
Vsako šolsko leto na šolo povabimo izvajalce – bibliotekarje pedagoge iz Goriške knjižnice, ki za dijake prvega letnika izvedejo delavnico, v okviru katere dijaki spoznavajo osnove iskanja gradiva na spletu ter značilnosti relevantne uporabe elektronskih virov. Poleg tega se učijo, kako pristopiti k pripravi referatov in raziskovalnih nalog, spoznajo osnove navajanja virov ter osnove iskanja po elektronskih bazah podatkov. Da bi znanja, s katerimi se srečajo v prvem letniku, dijaki utrdili ter jih znali kadarkoli uporabiti, smo v šolskem letu 2023/2024 projekt razširili s ponovitvami delavnic za dijake drugega in četrtega letnika.
Pridruženi smo projektu “Poti Leonarda da Vincija”, ki povezuje pet krajev, povezanih z delom te vsestranske osebnosti renesanse. Etape, ki smo se jim pridružili:
V četrtek, 3. oktobra, bo v popoldanskih urah za vse strokovne delavce ŠGV organizirano predavanje z naslovom “Kritično razmišljanje”, ki …
V petek, 4. oktobra, bo za dijake 1.a razreda v sodelovanju s CKZ Ajdovščina organizirano predavanje “Ko te strese stres …
V petek, 4. oktobra, se bo skupina dijakov udeležila Dneva odprtih vrat na Banki Slovenije.
V torek, 8. oktobra, bo potekal sestanek debaterjev, na katerem se bodo pripravljali na srečanje s predstavnico Banke Slovenije.
Govorilne starše za dijake ŠGV bodo v torek, 8. oktobra, od 17.15 dalje – prijavite se lahko v tajništvu šole.
Vse pravice pridržane. 2024 © Škofijska gimnazija Vipava