Moj glas za “mojo” Evropo

Bruselj – prestolnica Belgije, neuradno srce Evropske unije in mesto, kjer se politika srečuje s svetovno kulinariko ter nepogrešljivim vonjem po čokoladi. Prav tja sva se 13. marca podali profesorica Nataša Sever in jaz, oboroženi z entuziazmom, prtljago ter kančkom negotovosti. Kot izbrana predstavnica slovenske mladine sem imela namreč čast sodelovati na 16. dogodku YEYS (Your Europe, Your Say), kjer mladi iz vse Evrope izražajo svoje ideje, debatirajo o prihodnosti in prispevajo k oblikovanju Evropske unije.

Najina pot se je začela zgodaj zjutraj in po nekaj urah letenja ter uspešnem pristanku v hladnem Bruslju sva okoli 10. ure že stopili na “evropska” tla. Imeli sva dve uri prostega časa – ravno dovolj, da sva si na hitro ogledali znameniti Grand Place ter se poklonili lokalni ikoni, dečku, ki brezskrbno opravlja malo potrebo. Nato je bil čas, da se odpraviva v stavbo EESC (Evropski ekonomsko-socialni odbor), kjer naju je čakalo uradno registriranje.
Že takoj na začetku so naju s profesorico uspešno napotili – narobe, seveda. Posledično sva se znašli ločeni in ko sem to zgodbo kasneje delila s soudeleženci za mizo, so se vsi nasmejali najini (pre)zgodnji avanturi. A kot pritiče mednarodnemu dogodku, smo dan nadaljevali z medsebojnimi pozdravi, spoznavanjem različnih kultur in uvodnimi debatami o vplivu EU na naše življenje.
Posebno zanimiva je bila priložnost, da sem sodelovala v skupini tudi z dijaki iz nečlanic EU, kar mi je dalo globlji vpogled v njihov položaj in perspektive. Dan se je zaključil ob večerji in mreženju, nato pa sem se v hotelu končno srečala še s svojo sostanovalko Nio iz Bolgarije, s katero sva se hitro znašli v zanimivih debatah.

Naslednje jutro smo začeli z otvoritveno sejo, kjer so nas nagovorili pomembni gostje: Cillian Lohan, podpredsednik za komunikacijo pri EESC, Christina Xenofontos, direktorica ori V+O Communication Cyprus in nekdanja podpredsednica Evropskega mladinskega foruma, ter Bruno Antonio, predsednik portugalskega nacionalnega mladinskega sveta. Njihovo glavno sporočilo je bilo jasno in glasno: »Niste le prihodnost, temveč tudi sedanjost. Bodite drzni, spregovorite, tudi če je neprijetno! Ne čakajte na priložnosti – ustvarite jih!«
Dan smo nadaljevali z delavnicami, kjer smo razpravljali o ključnih izzivih v naših državah. Moja skupina – Slovenija, Slovaška, Hrvaška in Srbija – je bila prava barvita paleta različnih mnenj (ironično, saj imajo vse štiri države enake barve na zastavah). Hitro smo se strinjali, da so med najbolj perečimi temami korupcija, begunska problematika in selitev prebivalstva v mesta. Da bi pridobili širši vpogled, smo se nato preselili v nove skupine, kjer smo primerjali, kako na določene težave gledajo naši vrstniki iz drugih držav.
Popoldne smo se osredotočili na reševanje izzivov, ki pestijo EU. Glasovali smo o ključnih problemih in jih razdelili na manjše podprobleme, da bi lažje oblikovali konkretne rešitve. V finale so se uvrstile teme: državljanska vzgoja (Active citizenship: from classroom to community), neenakost in diskriminacija (IN for equality), okolje in podnebne spremembe (Develop a coherent climate change strategy), boj proti korupciji (Fighting corruption through transparecy and youth participation) in vključevanje mladih v politiko (Youth deserves a seat!). Da smo hkrati spoznali tudi način glasovanja pri EESC-ju, smo izglasovali nam najpomembnejšo temo in s 34 glasovi je bil izbran boj proti korupciji.

Celotna izkušnja je bila izjemna! Ne samo, da sem imela priložnost soustvarjati rešitve za boljšo prihodnost, ampak sem spoznala tudi neverjetne mlade iz vse Evrope. S profesorico Sever sva ponosni, da sva zastopali Slovenijo. Iskreno sva hvaležni za to priložnost in upava, da bodo tudi prihodnje generacije doživele podobno izkušnjo. Hvala vsem, ki so kakor koli prispevali k izvedbi tega dogodka – Bruselj naju bo zagotovo še videl!


Nina Furlan, 3. b

Aktualne objave

Prihajajoči dogodki

Dan šole

V petek, 18. aprila, bo dan šole – na ta dan ni pouka.

Velikonočni ponedeljek

V ponedeljek, 21. aprila, bo velikonočni ponedeljek – na ta dan ni pouka.

Mednarodno debatno tekmovanje

Od srede, 23. aprila, do petka, 25. aprila, se bodo dijaki, ki obiskujejo debatni krožek, udeležili mednarodnega debatnega tekmovanja v 

Dnevi duhovnosti

V sredo, 23. aprila, se bodo dijaki 1. b razreda v popoldanskih urah odpravili na dneve duhovnosti, ki bodo trajali 

Tekmovanje iz robotike

V četrtek, 24. aprila, se bomo v Celju udeležili mednarodnega tekmovanja iz robotike in nemščine.